2020/10/06

Lazim Destani takohet me Hashim Thaçin: Qëllimi i KKD-së zhvillimi i vendlindjes

Filantropi dhe sipërmarrësi Lazim Destani ka zhvilluar ditën e sotme një takim me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Në takimin e mbajtur në ambientet e Klubit Ekonomik të Dyseldorfit morën pjesë edhe shumë sipërmarrës dhe biznesmenë nga Landi Nordrhein-Westfalen.

Në cilësinë e anëtarit të Këshillit Koordinues të Diasporës z. Destani e informoi Presidentin Thaçi mbi punën dhe aktivitetet e Diasporës Shqiptare në Gjermani, aktivitete këto që përfshijnë sfera të ndryshme, si në mjekësi, shkencë, arsim, kulturë, sport etj.

“Rëndësi të veçantë i kushtohet zhvillimit ekonomik të vendeve tona. Investimet kapitale në atdhe dhe hapja e vendeve të punës, përbëjnë synimin kryesore të të gjithë anëtarëve të KKD pasi fuqizimi i ekonomisë sjell mirëqenie dhe zhvillim të gjithanshëm shoqëror e kulturor” tha Destani gjatë takimin.

Presidenti Thaçi e falënderoi z. Destani për pritjen duke thënë: Jam jashtëzakonisht krenar me punën dhe sukseset e ndërmarrësve tanë gjithandej nëpër botë. Tash e disa dekada ata kanë dhënë gjithçka për lirinë, pavarësinë dhe shtet-ndërtimin në Kosovë. Ne, bashkë me Diasporën, mund t’i jetësojmë idealet e përbashkëta për forcimin e shtetit të Kosovës, ekonominë, bujqësinë dhe kulturën tonë, duke e transformuar dhe modernizuar gjithë shoqërinë. Diaspora jonë këtu, është imazhi i gjallë i Kosovës në Gjermani. Krenar me arritjet e tyre, të cilat janë edhe arritje të Kosovës”.

foto 1 (4)
foto 2 (3)
foto 3 (3)
Artikuj të ngjashëm
24.11.2020
Këto ditë nëntori, në vigjilje të Ditës së Pavarësisë e të Flamurit Kombëtar, më sollën në kujtesë ngjarjen nga viti...
18.11.2020
Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare ka kremtuar sot një vjetorin e themelimit të saj. Ndryshe nga sa do të...
31.10.2020
Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporësm, Lazim Destani është takuar me deputetin e Budenstagut gjerman Peter Beyer....